Bitfinex’e Gölge Bankacılık Hizmetine Tutuklama

Kripto para sektörü her geçen farklı gelişmeleri gösteriyor olmasıyla beraber, bu sektöre yönelik sıkı önlemler alınmaya devam ediyor. CoinDesk ve The Block’ta yapılan haberlere göre ABD Başsavcılık ofisi dün yaptığı bir açıklama ile dün iki kişinin kripto para borsalarına gölge bankacılık hizmeti vermekle suçladı.

Basın bülteninde İsrail’in başkenti olan Tel Aviv’de hayat süren Ravid Yosef ve ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Reginald Fowler (tutuklandı) ismindeki iki şahıs, “banka sahtekârlığı ve lisanssız para nakil işinde görev almak” suçlamalarıyla suç duyurusu açıldı. Dava dosyasına bakıldığı zaman ikili, Global Trading Solutions şirket adı altında kripto para borsalarına para transferi yapmak için farklı farklı kişisel hesaplar açtı.

Yüz milyonlarca dolarlık kaçak işlem yapan ikili,  bu hesaplar aracılığı ile 2018 yılının Şubat ve Ekim ayları arasında borsalara illegal olarak hizmet verdi. Buna ek olarak Global Trading Solutions LLC’nin Global Trade Solutions AG’ye bağlı olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor Global Trade Solutions AG de Bitfinex ile Tether’in davasında adı geçen ve internet sitesinde Cex.io ile Exmo gibi borsalara hizmet verildiği görülen bir banka olan Crypto Capital’in ana şirketi olarak dikkat çekiyor.