BlackRock Ethereum ETF Haberi Fiyatı 2.000 Doların Üzerine Çıkardı!

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, daha önce 17 Kasım’da son onay tarihi olarak belirlenen bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunmuştu. Ancak, dört ay sonra, 9 Kasım’da, şirket spot Ethereum borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu.

BlackRock’ın ETH spot ETF başvurusu, Ethereum’un fiyatının bir yıl aradan sonra tekrar 2 bin doların üzerine çıkmasına destek oldu. Ether, altı ay sonra ilk kez 2 bin dolarlık kritik direnci aşarak olumlu bir trend yakaladı. Bu gelişmeyle birlikte, diğer altcoin’ler de önemli kazançlar elde etti, ancak ani bir düşüş yaşanmadan önce 1 milyar dolarlık açık pozisyon bir saat içinde piyasadan çekildi. Ani fiyat dalgalanmaları nedeniyle milyonlarca uzun ve kısa pozisyon tasfiye edildi.

BlackRock’ın Ethereum ETF başvurusu, şirketin Nasdaq’a yaptığı 19b-4 başvurusunun ardından doğrulandı. Nasdaq, “iShares Ethereum Trust” adlı ETF için 19b-4 formunu SEC’e sundu. Bu adım, varlık yöneticisinin hedeflerinin Bitcoin’in ötesine geçtiğini gösterdi ve kripto topluluğunda çeşitli tepkilere neden oldu.

Bitcoin savunucusu Udi Wertheimer, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın popüler bir ifadesine atıfta bulunarak, “İkinci bir iyi var” diyerek Ethereum ETF başvurusunu yorumladı. Diğer kripto savunucuları da, kurumsal ilginin Bitcoin dışındaki kripto varlıklara arttığını memnuniyetle karşıladı. Raoul Pal, Ethereum ETF’inin “varlık yöneticileri için kutsal kase olduğunu” ifade ederek, getiriyi tamamen alabileceklerini ve ETF sahiplerine yalnızca fiyat performansını sunabileceklerini belirtti.

Bazı yatırımcılar, BlackRock’ın Ethereum ETF başvurusunun, spot Bitcoin ETF onayının kesinleştiği anlamına geldiğini iddia etti. Ethereum eğitmeni Sassal, ETF’in ETH getirileri üzerindeki etkisine dikkat çekerek, yatırımcıların “stake edilebilir bir spot ETH ETF’inin sunabileceği gerçek getiri karşısında kesinlikle hayır diyemeyeceğini” savundu.

BlackRock Takes Leap Toward Spot Ethereum ETF with SEC Filing - Crypto  Briefing