Çin Bankası: Platformlar Dijital Yuanı Perakende Ödeme Seçeneği Olarak Sunmalı!

Çin Merkez Bankası’nın dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan, teknolojik ve iş modeli geliştirmeleriyle ilgili olarak, Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Müdürü Changchun Mu’nun açıklamasına göre cüzdan sağlayıcılarından tüm perakende senaryolarında ödeme seçeneklerini kolaylaştırmaları isteniyor. Çin Halk Bankası, bu açıklamayı 3 Eylül’de yaptı.

Mu, Çin Uluslararası Hizmet Ticaret Fuarı’nda yaptığı konuşmada, dijital yuanın “organizasyon biçimleri” ve iş modeli açısından “büyük bir gelişme yaşadığını” ifade etti. Şimdi, ödeme araçlarının geliştirilmesi aşamasındalar. Mu, WeChat ve Alipay gibi ticari bankacılık uygulamalarına, düzenlemelere uyma yükümlülüklerini hatırlatarak, platformların kısa vadede CBDC için QR kodlarını uygulamaya odaklanmaları gerektiğini söyledi ve uzun vadede ödeme araçlarını geliştirmeye yönelmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca, yetkililer toptan ödemeler hakkında da konuştu. Mevcut bankalar arası ödeme ve mutabakat sistemlerinin tamamen değiştirilmesine gerek olmadığını, CBDC ödeme seçeneğini bu sistemlere entegre etmenin yeterli olacağını ifade etti. Ancak konuşmada entegrasyonun teknik detaylarına değinilmedi.

Çin, blockchain destekli ancak tamamen kontrol edilebilir dijital altyapı üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Ağustos ayında Çin hükümet yetkilileri, yeni bir veri alışverişini duyurarak bu teknolojiyi benimsemeye devam etti. Yeni oluşturulan Hangzhou Veri Değişimi, dağıtılmış defter teknolojisi kullanarak kurumsal bilgi teknolojisi verilerinin alışverişini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

23 Fascinating Facts About China | Rough Guides