Elizabeth Warren ve Bernie Sanders ’50 Milyar Dolarlık Kripto Vergi Açığı’ İçin Çağrı Yaptı !

ABD senatörleri Elizabeth Warren ve Bernie Sanders dahil olmak üzere, kripto vergi kaçakçılarının hükümetten milyarlarca dolar çaldığı iddiasında bulundular.

Bazı ABD milletvekilleri, İç Gelir Servisi ve Hazine’yi, “kripto vergi kaçakçıları” tarafından istismar edilen vergi boşluklarının kapatılmasını hızlandırmaya çağırdılar.

1 Ağustos tarihli bir mektupta, Demokrat Senatörler Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Bob Casey ve Richard Blumenthal, her iki kurumun üst düzey yetkililerini yeni vergi düzenlemeleri konusunda hızla harekete geçmeleri gerektiği konusunda uyardılar.

Senatörler, “50 milyar dolarlık bir kripto vergi açığı” olduğunu ve bir vergi politikası güncellemesinin ertelenmesi durumunda IRS ve Hazine’nin 2024 mali yılı için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık vergi gelirini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu iddia ediyorlar.

“Şans verildiğinde, vergi kaçakçıları ve onlara yardım etmeye istekli kripto aracıları sistemi oynamaya, boşluklardan yararlanmaya ve ABD hükümetinden yılda milyarlarca doları çekmeye devam edecekler. Onlara bu şansı vermemeliyiz.” Senatörler, Senato’nun Ağustos 2021’de kabul edilen 1,2 trilyon dolarlık altyapı yasa tasarısında belirtilen yeni vergi yasalarına atıfta bulunuyorlar. Tasarı, kripto komisyoncusu olarak hareket eden işletmeler için vergi raporlama gerekliliklerini artırmayı amaçlıyordu.

Mektupta, “Yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana yaklaşık iki yıl geçti ve uygulama son tarihine altı aydan az kaldı – ancak Hazine henüz önerilen kuralları yayınlamadı” yazıyor. Tasarı imzalanmış olsa da, Hazine ve IRS henüz yeni vergi kurallarını yayınlamadı. Ajansların kuralları yayınlamak ve uygulamak için 31 Aralık’a kadar süreleri var, ancak milletvekilleri kuralların çok daha erken yürürlüğe konulmasını talep ediyorlar. Elizabeth Warren, ABD’deki kripto para birimi endüstrisinin açık sözlü bir eleştirmeni olmuş ve Senato’daki yeniden seçim kampanyasının en önemli parçası olarak bir “kripto karşıtı ordu” kurmaya kadar gitmiştir.

Elizabeth Warren Is Completely Serious - The New York Times