Neden Bakkt, Bitcoin ETF’den Ve Kripto Paralar İçin Daha Önemlidir

Yakın zamanda yapılan bir röportajda, Litecoin kurucusu Charlie Lee, fiyatların “iç karartıcı” olmasına rağmen, geliştiricilerin bu endüstriyi olgunlaştırmaya odaklanmak için en uygun zaman olduğunu belirtti. Ve öyle görünüyor ki, çok uluslu bir şirket, uzun vadede bu sektörü güçlendirecek yeni ve heyecan verici bir gelişme olduğunu açıkladı.

Bakkt – Yılın En Büyük Kripton Mesajı

Birkaç hafta önce, Kıtalararası Değişim (ICE) Starbucks, Microsoft ve bir dizi A şirketleri ve fonlarıyla çalışarak bir platform başlatmayı planladığını duyurdu. Bakkt adındaki platform, daha fazla verimlilik, güvenlik ve değer yaratarak, kurumların, tüccarların ve tüketicilerin dijital varlıklara katılması için “ölçeklenebilir bir platform” yaratmayı amaçlıyor.

Bu haber, bir düşüş trendinin ortasında piyasaya sürülürken, Bakkt hızla Fonstrat’tan Tom Lee ve CNBC’den Brian Kelly gibi sektör liderleri ile çeşitli platformlarda gelecekteki platformu öven bir sohbet konusu oldu.

Son Bakkt Ironwood Araştırma Grubu (IRG), araştırmacılar, analistler ve tüccarlar bir ekip dikkatini çekmiştir. Bu hafta bekleyen “Mali Tavsiye Gösterisi” podcast’i sırasında IRG ekibi, izleyicilere platforma bir fikir vermek için Bakkt’i inceleyerek 14 dakikadan fazla zaman harcadı.

Biraz Farklı Gelecekler

Analistler grubu ilk olarak Bakkt’in endüstriyi başından döndürmesi beklenen bir Bitcoin futures aracı kurma planlarını gündeme getirdi. Halihazırda kurulan CBOE ve CME vadeli işlemlerinin aksine, ICE destekli platform vadeli işlem sözleşmesini fiziki olarak kapatmak istiyor. IRG analisti Mike Strutton, bunun Bitcoin fiyatı için ne anlama geldiğini şöyle açıkladı: ‘Bitcoin vadeli işlemler Bakkt’tan geldiği için, bunlar fiziksel olarak yedeklenir, yani Bitcoin satın alınacak ve piyasadan alınacak ve bu sözleşmeler süresince platformda depolanacaktır. Ve bunları sözleşmeler bir günlük işlemlerde yaparlar ve kaldıraç veya ticaret marjı yoktur. Benim düşünceme göre, bu bilgi, özellikle de bu [platform] ortaya çıkarsa, piyasa için gerçekten yükselişli.’ dedi.

CFTC etiketini alması muhtemel olduğundan, bu sözleşme hem özel hem de kurumsal olmak üzere binlerce yatırımcının sermayesini çekme potansiyeline sahiptir.

Boru Hattında Şimdiden Üç Büyük Ortaklık Var

IRG analisti, ICE’nin Microsoft, Starbucks ve Boston Consulting Group’a göre en büyük üç ortaklığına dikkat çekti. Microsoft’un sadece Bakkt’ın teknik tarafında bir rol oynadığı söylentilerine rağmen, Starbucks’ın platformdaki katılımı “perakende devi, dünyanın dört bir yanındaki kripto varlıklarının gün geçtikçe tanıtımını tetikleyebileceği için ilginç bir beklenti olabilir. Bakkt platformu hala emekleme döneminde olmasına rağmen, iyi bilinen kripto kişilikleri, onu yılın Bitcoin mesajı olarak adlandırıyor.